Poradnik dla kupujących odkurzacz

Sprzątanie mieszkania, a tym bardziej dużego domu nie należy do najprostszych zajęć, dlatego warto je sobie w miarę możliwości maksymalnie ułatwiać. Takim ułatwieniem są z pewnością chemiczne środki czystości, a także wszelkie urządzenia mechaniczne np. odkurzacze.

Usunięcie nawet codziennego zabrudzenia z podłogi, pokrytej najczęściej wykładziną, dywanem lub chodniczkiem jest bardzo trudne i zazwyczaj nieskuteczne, jeśli używa się wyłącznie zwykłej zmiotki. Odkurzacz jest podstawowym urządzeniem, które pozwala na utrzymanie czystości w sposób łatwy i szybki.

Przed zakupem odkurzacza warto jednak poznać jego rodzaje obecnie sprzedawane w sklepach, gdyż ich technologia cały czas jest udoskonalana, a same urządzenia mają coraz więcej funkcji, dlatego dobrze jest zapoznać się z rankingiem odkurzaczy http://www.wybierz.net/ranking-odkurzaczy.php . Najpopularniejsze i najczęściej kupowane są zwykle urządzenia workowe, o niezbyt wysokiej mocy, które idealnie nadają się do sprzątania niewielkich powierzchni, np. mieszkań o niewielkim metrażu. Część z nich bazuje na workach tekstylnych, które wymagają systematycznego opróżniania, lecz coraz częściej stosowane są wymienne i bardziej higieniczne worki papierowe.

Sporym zainteresowaniem cieszą się modele bezworkowe, w których nieczystości zbierane są w specjalnym pojemniku, który należy po prostu od czasu do czasu opróżnić i umyć. Właściciele dużych domów, najczęściej o kilku kondygnacjach często decydują się na montaż specjalnej instalacji tzw. odkurzacza centralnego. Agregat ssący montowany jest zazwyczaj w piwnicy, zaś kanały zasysające wbudowane są w ścianach.

Mając taką instalację nie trzeba dźwigać po piętrach odkurzacza, gdyż wystarczy podłączyć rurę ssącą do gniazd znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób mających w mieszkaniu wiele dywanów, wykładzin lub mebli tapicerowanych jest odkurzacz piorący. Za jego pomocą można uprać dywan lub wyczyścić go na sucho.

Niestety taki sprzęt jest dość drogi i nie nadaje się do częstego użytkowania ze względu na dość duży ciężar. Pewną nowością na rynku są modele odkurzaczy automatycznych. Są one niewielkich rozmiarów, a ich główną zaletą jest to, że są bezobsługowe. Po uruchomieniu urządzenia, porusza się ono samodzielnie po podłodze, zaś dzięki okrągłej obudowie może odbijać się od przeszkód pionowych i tym samym zmieniać kierunek jazdy. Z pewnością taki sprzęt to świetna opcja dla osób nie mających czasu na sprzątanie lub osób starszych i niedołężnych. Przed zakupem takiego odkurzacza jednak odstrasza jego wysoka cena, a także znikoma użyteczność w małych pomieszczeniach o dużej liczbie mebli.