Czyszczenie żelazka domowymi sposobami

Żelazko należy do sprzętów AGD, które muszą pracować w ciężkich warunkach związanych z wysoką temperaturą i wilgocią. Aby służyło nam ono przez wiele lat, należy zadbać o czystość jego stopy i zbiornika na wodę. Regularne czyszczenie żelazka, oprócz tego, że ma wpływ na zwiększenie jego trwałości,  powoduje wzrost efektywności jego pracy. Dzięki temu prasowanie żelazkiem ubrań, obrusów i innych materiałów jest znacznie szybsze. Istnieje szereg domowych sposobów na skuteczne oczyszczenie stopy i zbiornika na wodę w żelazku.

Domowe sposoby na oczyszczenie stopy żelazka

Istnieje kilka domowych sposobów na oczyszczenie stopy żelazka. Najbardziej popularnym z nich jest przetarcie jej szmatką, która została nasączona octem. Aby taki zabieg był skuteczny, żelazko musi się lekko nagrzać, a przed czyszczeniem należy je wyłączyć z prądu. Bardzo ciekawym sposobem na skuteczne usunięcie osadu może być oprócz tego zastosowanie soli i gazety. Na kawałek gazety rozsypuje się sól i prasuje się taką gazetę żelazkiem do czasu aż osad zniknie. Przy trudniejszych do usunięcia zabrudzeniach stosuje się zaś roztwór  1:1 octu i soli, który należy podgrzać w garnku, a następnie wytrzeć nim za pomocą szmatki stopę żelazka. Po całym zabiegu oczyszcza się stopę żelazka dodatkowo wodą destylowaną.

Domowe sposoby na oczyszczenie zbiornika na wodę w żelazku

Dla zbiornika na wodę i otworów, przez które wydostaje się ona na zewnątrz, szczególnie niebezpieczny może być osadzający się w nim kamień. Może on brudzić ubrania, ale też zniszczyć żelazko. Jeśli jest on widoczny w newralgicznych miejscach, niezawodnym sposobem na jego pozbycie się jest woda z octem stosowana w proporcji 1:1. Taką mieszankę należy wlać do zbiornika i ustawiając żelazko na maksymalne parowanie, prasować starą szmatkę do czasu, aż znajdująca się w zbiorniku woda z octem wyparuje. Czynność tą należy powtarzać, dopóki zalegający w zbiorniku osad nie zniknie. Gdy tak się stanie, należy wypłukać zbiornik czystą wodą i powtórzyć czynność prasowania ściereczki aż wyparuje z niego woda. Uzyskujemy dzięki temu gwarancję, że ocet w całości zostanie wypłukany ze zbiornika na wodę i nie zniszczy prasowanych ubrań.